Maszyny wojenne - Czołg - dokumenty historyczne - cały film - lektor pl

Twoje wideo zostanie odtworzone za 30
Dodane by Skazany w Filmy
96 Wyswietleń

URL

Nie lubisz tego filmu. Dziękujemy za głos!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Opis

[Dokumenty historyczne - cały film dokument z polskim lektorem pl] Dokumenty m.in o: Wietnamie, druga ll wojna światowa, Korei, sensacje XX wieku i inne. Obecny dokument to: Wojna w Wietnamie - Kawaleria powietrzna - cały film historyczny - polski lektor pl. Maszyny wojenne - Czołg - dokumenty historyczne - cały film - lektor pl.
Czołg -- gąsienicowy wóz bojowy, przeznaczony do walki z siłami przeciwnika na krótkich i średnich dystansach za pomocą prowadzenia ognia na wprost. Ciężki pancerz i duża mobilność zapewniają czołgom przetrwanie na polu bitwy, a napęd gąsienicowy pozwala na przemieszczanie się z dużą prędkością w trudnym terenie. Czołg jest zasadniczym środkiem prowadzenia walki lądowej, zwłaszcza natarcia.
Większość współczesnych czołgów jest uzbrojonych w pojedynczą armatę czołgową, umieszczoną w obrotowej wieży oraz w jeden lub więcej karabinów maszynowych. Korpus czołgu wykonany jest z pancernych płyt o zróżnicowanej grubości. Pierwsze czołgi nie posiadały wieży, a ich uzbrojenie artyleryjskie było umieszczone w sponsonach, pierwszym czołgiem o klasycznej i używanej obecnie konstrukcji (obrotowa wieża na kadłubie) był francuski Renault FT-17.
Prototyp czołgu opracowano w Anglii w roku 1915, choć pierwszy taki pojazd zaprojektował już w 1911 Austriak Günther Burstyn i niezależnie od niego australijski inżynier Lancelot De Mole ale ich pomysły zostały zignorowane przez ówczesny establishment wojskowy.
W czasie I wojny światowej brytyjski pułkownik Ernest Swinton doszedł do wniosku, że skuteczną osłoną atakującej piechoty mógłby być opancerzony traktor na gąsienicach. Dzięki poparciu Winstona Churchila powstał pojazd nazwany "Mały Willy". Osiągał prędkość 3,2 km/h przy wadze 18,3 ton i długości ponad 4 m (z tylnymi kołami pomocniczymi długość wyniosła 8 m), a co najważniejsze, był w stanie przejechać przez okopy i rowy strzeleckie o szerokości do 1,35 m. Z racji podobieństwa "Willy'ego" do zbiornika na benzynę i w celu zmylenia wywiadu niemieckiego, pułkownik Swinton nadał maszynie kryptonim "tank", czyli dosłownie zbiornik. Nazwa ta, do dzisiaj w wielu językach oznacza czołg. W przeszłości używane było też w innych państwach, w tym w Polsce w latach 20. XX wieku. Od słowa tank pochodzi też tankietka (ang. tankette).
Polska nazwa "czołg" pochodzi od sposobu poruszania pierwszych maszyn, które zdawały się powoli czołgać po ziemi na swoich gąsienicach. Nazwę tę zaproponował por. Władysław Kohutnicki w 1919 roku.Działania wojenne przyniosły ze sobą bezpośrednią konfrontację czołgów. Wszystkie strony wyciągnęły z niej odpowiednie wnioski i powstało dużo nowych konstrukcji. Po stronie radzieckiej powstał IS-2, będący następcą czołgu KW. Miał on 122 mm armatę i pancerz czołowy o grubości 120 mm. Przy masie 46 ton był bardzo groźnym przeciwnikiem dla obu nowych typów czołgów niemieckich: średniego PzKpfw V Panther z 1943 roku i ciężkiego PzKpfw VI Tiger, który pojawił się już pod koniec 1942 roku. Tiger ważył 56 ton, był uzbrojony w znakomitą armatę kalibru 88 mm (przekonstruowana przeciwlotnicza), dwa karabiny maszynowe, rozwijał 37 km/h i miał 102 mm pancerz czołowy. Pod koniec wojny Niemcy wprowadzili odmianę o Königstiger -- czołg ten miał masę 70 ton, wydłużoną armatę kalibru 88 mm o większej prędkości wylotowej pocisków i tym samym większej skuteczności i pancerzu sięgającym 185 mm grubości. Podane wartości pancerza są jednak względne - w momencie wprowadzenia do służby Tygrysów królewskich niemiecka stal z braku surowców była już znacznie gorszej jakości niż ta stosowana w czołgach radzieckich czy alianckich.
.

-
-
-
-

-
-
-
--
-
-
-
-
-
-
-
-
-

-
--
-
-
-
-
-
-
-
-
-

-
--
-

-
-
-
-
-
-
-
-
--

-
--
-
-
-
-
-
-
-

-
-
-
-
--

-
-
-Luftwaffe (Government Agency) dokumenty historyczne dokument ll wojna światowa sensacje xx wieku Lektor Wojna cały film historyczne Wietnam dwudziestego dokumentalny Documentary Stalingrad Dokument historyczny Ofensywa historia cały film lektor pl tajemnice blizkrieg sensacje światowa luftwafe samoloty Vietnam History polskie Wojenny sekrety wojenny polska polsku wojnie hitler dritte wojna 1939 Korea wieku druga adolf reich armia War drei wojenne Film
------------------------------------------------------------------------------------------------
dokumenty historyczne cały film dokument Luftwaffe (Government Agency) film dokumentalny historyczne polski history wojna swiatowa lektor pl Rzeczpospolita po polsku sensacje historia wojenne piłsudski pilsudski naczelnik marszałek marszalek naczelny luftwafe samoloty wojna document generał dowódca józef jozef armia war

Dodaj Komentarz

Komentarze

Bądź pierwszym który skomentuje.
Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]